Project Advisors and Codes

MQP / IQP ADVISORS (2008-09)

CodeAdvisorDepartment

JPA

Abraham, Jon P

(MA)

DSA

Adams, David S.

(BB)(CBC)

WAA

Addison, W. A. Bland

(HU)

EOA

Agu, Emmanuel O.

(CS)

LDA

Albano, Leonard D.

(CE)

DA

Apelian, Diran

(ME) (MFE)

PKA

Aravind, Padmanabhan K.

(PH)

JMA

Arguello, Jose' M

(CBC)

HXA

Ault, Holly Keyes

(BE)

JCB

Bagshaw, Joseph C.

(CBC)

WXB

Baller, William A. 

(HU)

MCB

Banks, McRae C.

(MG)

IB

Bar-On, Isa

(ME)

JIB

Bergendahl, John Andrew

(CE)

FB

Bianchi, Frederick W

(HU)

KLB

Billiar, Kristen

(BE)

SJB

Bitar, Stephen John

(ECE)

MB1

Blais, Marcel Y.

(MA)

JB3

Blandino, John J.

(ME)

JYB

Brattin, Joel J.

(HU)

ULB

Brisson, Ulrike

(HU)

CAB

Brown, Christopher A.

(ME)(MFE)

DCB

Brown, David C.

(CS)

DRB

Brown, Donald R

(ECE)

MB2

Buckholt, Michael Allan

(BB)

SCB

Bullock, Steven C

(HU)

NAB

Burnham, Nancy A.

(PH)

TAC

Camesano, Terri Anne

(CHE)

FC

Carrera, Fabio

(IGSD)

PRC

Christopher, Peter R.

(MA)

MXC

Ciaraldi, Michael J.

(CS)

EXC

Clancy, Edward A.

(ECE)

CSC

Clark, Constance

(HU)

WMC

Clark, William M.

(CHE)

MLC

Claypool, Mark L.

(CS)(IMGD)

ECC

Cobb, Eben C

(ME)

REC

Connors, Robert E.

(CBC)

TCC

Crusberg, Theodore C.

(BB)(BE)(CBC)

DC

Cyganski, David

(ECE)

MNC

Cyr, Martha

(ME)

ED

Danneels, Erwin

(MG)

RYD

Datta, Ravindra

(CHE)

PWD

Davis, Paul W.

(MA)

JD2

Delorey, John F.

(HU)

NAD

Dembsey, Nicholas A.

(FP)

MAD

Demetriou, Michael A.

(ME)

CXD

Demetry, Chrysanthe

(ME)

JD4

Dempsey, James

(HU)

DDB

DiBiasio, David

(CHE)

AAD

DiIorio, Alexander Anthony

(BB)

MFD

Dimentberg, Mikhail F

(ME)

JPD

Dittami, James P.

(CBC)

AGD

Dixon, Anthony G.

(CHE)

SZD

Djamasbi, Soussan

(MG)

DZD

Dollenmayer, David B

(HU)

DJD

Dougherty, Daniel J.

(CS)

JKD

Doyle, James Kevin

(SS)

RJD

Duckworth, R. James

(ECE)

JBD

Duffy, Joseph B.

(BB)

BLE

Eddy, Bethel L

(HU)

TEL

El-Korchi, Tahar

(CE)

MBE

Elmes, Michael B.

(MG)

AEE

Emanuel, Alexander E.

(ECE)

MKE

Ephraim, Michelle

(HU)

JHF

Farbrook, Joseph

(HU)

WWF

Farr, William W

(MA)

JDF

Fehribach, Joseph D.

(MA)

DXF

Finkel, David

(CS)(IMGD)

GSF

Fischer, Gregory S

(ME)

KXF

Fisler, Kathryn

(CS)

MQF

Fofana, Mustapha S

(ME)

JLS

Forgeng, Jeffrey L.

(HU)

CF

Furlong-Vazquez, Cosme

(ME)

NAG

Gatsonis, Nikolaos A.

(ME)

GRG

Gaudette, Glenn R

(BE)

MXG

Gennert, Michael A.

(CS)(IMGD)(RBE)

AG

Gerstenfeld, Arthur

(MG)

DVG

Gibson, Daniel G

(BB)

RSG

Gottlieb, Roger S.

(HU)

JAG

Goulet, John A.

(MA)

PJG

Grebinar, Philip J.

(PE)

HH

Hakim, Hossein

(ECE)

GMH

Hamel, Glynis M.

(CS)

JPH

lan, James P.

(HU)

PHH

Hansen, Peter H.

(HU)

FLH

Hart, Frederick L.

(CE)

NTH

Heffernan, Neil

(CS)

DEH

Heilman, Destin

(CBC)

GTH

Heineman, George T

(CS)

ACH

Heinricher, Arthur C.

(MA)

HNH

Higgins, Huong N.

(MG)

LDH

Higgins, Lorraine D

(HU) 

AHH

Hoffman, Allen H.

(BE)(ME)

MKH

Hofri, Micha

(CS)

ZWH

Hou, Zhikun

(ME)(MFE)

XIH

Huang, Xinming

(ECE)

MH

Humi, Mayer

(MA)

IIH

Hussein, Islam

(ME)

GSI

Iannacchione, Germano S.

(PH)

SNJ

Jasperson, Stephen N.

(PH)

PJ

Jayachandran, Paramasivam

(CE)

JSJ

Jiusto, J. Scott

(ID)

SAJ

Johnson, Sharon

(IE)(MFE)(MG)

CJK

Kasouf, Chickery J.

(MG)

NKK

Kazantzis, Nikolaos K.

(CHE)

THK

Keil, Thomas H.

(PH)

RSK

Kim, Ryung S

(MA)

BYK

King, Brian M.

(ECE)

REK

Kinicki, Robert

(CS)

AGK

Klein, Andrew G

(ECE)

SAK

Koehler, Stephan A.

(PH)

CK

Koleci, Carolann

(PH)

JRK

Krueger, Robert

(IGSD)

SSK

Kun, Stevan

(BME)

RQL

Labonte', Robert C.

(ECE)

DL1

Lados, Diana

(ME)

CJL

Larsen, Christopher J.

(MA)

KAL

Lemone, Karen A.

(CS)

JNL

Liang, Jianyu

(ME)

RL1

Lindeman, Robert W.

(CS)(IMGD)

KPL

Ljungquist, Kent P.

(HU)

ETL

Loiacono, Eleanor T.

(MG)

FJL

Looft, Fred J.

(BE)(ECE)

WJL

Lou, Wenjing

(EE)

REL

Ludwig, Reinhold

(ECE)

RYL

Lui, Roger Y

(MA)

TL

Luo, Tao

(MA) 

KKL

Lurie, Konstantin

(MA)

JML

Lyneis, James M.

(SS)

YHM

Ma, Yi Hua

(CHE)

CodeAdvisorDepartment

JM8

MacDonald, John C.

(CBC)

SNM

Makarov, Sergey N

(ECE)

MVM

Makhlouf, Makhlouf M.

(ME)(MFE)

RBM

Mallick, Rajib B

(CE)

JJM

Malone, J. J

(MA)

MMX

Mani, Murali

(CS)

WJM

Martin, William J

(MA)

LM1

Mathews, Lauren M

(BB)

PPM

Mathisen, Paul P

(CE)

IEM

Matos-Nin, Ingrid E

(HU)

BLM

McCarthy, Barbara L

(HU)

WGM

McGimpsey, W. Grant

(CH)

JKM

McNeill, John A

(ECE)

NAM

Mello, Natalie A.

(IGSD)

YXM

Mendelson, Yitzhak

(BME)

WZM

Michalson, William R.

(ECE)

BZM

Miller, Bradley A

(ME)

FM1

Miller, Fabienne

(MG)

UXM

Mosco, Umberto

(MA)

WTM

Mott, Wesley T.

(HU)

KM

Mukherjee, Kankana

(MG)

BN

Nandram, Balgobin

(MA)

MN

Nilsson, Mattias

(MG)

RLN

Norton, Robert L.

(ME)

KZN

Notarianni, Kathy Ann

(FP)

HNW

Nowick, Henry W.

(CHE)

JTO

O'Connor, John T.

(MG)(SS)

DMO

O'Donnell, Dean Michael

(HU)(IMGD)

JCO

O'Shaughnessy, James C.

(CE)(MFE)

DJO

Olinger, David J

(ME)

JAO

Orr, John A.

(BE)(ECE)

EWO

Overstrom, Eric W.

(BB)

MP

Padmanabhan, Mahadevan

(CE)(ME)

KZP

Pahlavan, Kaveh

(ECE)

EMP

Parkinson, E. Malcolm

(HU)

JWP

Pavlik, James W.

(CBC)

OVP

Pavlov, Oleg V.

(SS)

PCP

Pedersen, Peder C.

(BE)(ECE)

CXP

Peet, R. Creighton

(IGSD)

JP

Petruccelli, Joseph D.

(MA)

RAP

Peura, Robert Allan

(BME)

GDP

Phillies, George D.J.

(CH)(PH)

RP

Pietroforte, Roberto

(CE)

GXP

Pins, George

(BME)

JYP

Plummer, Jeanine D.

(CE)

SMP

Politz, Samuel M

(BB)

GFP

Pollice, Gary F

(CS)

RP1

Prusty Rao, Reeta

(BB)

RJP

Pryputniewicz, Ryszard J.

(ME)

RSQ

Quimby, Richard S.

(PH)

MJR

Radzicki, Michael J

(SS)

LRR

Ram-Mohan, L. Ramdas 

(PH)

ASR

Rangwala, Ali S

(FP)

MHR

Ray, Malcolm H.

(CE)

CR1

Rich, Charles

(CS)(IMGD)

MWR

Richman, Mark W.

(ME)

KJR

Rissmiller, Kent J.

(IGSD)(SS)

AAR

Rivera, Angel A

(HU)

TBR

Robertson, Thomas B

(HU)

MR1

Rolle, Marsha W.

(BME)

YR

Rong, Yiming

(ME)

JR1

Rosenstock, Joshua

(HU)

JR2

Rudolph, Jennifer

(HU)

CR

Ruiz, Carolina

(CS)

JXR

Rulfs, Jill

(BB)(CH)

EAR

Rundensteiner, Elke A

(CS)

EFR

Ryder, Elizabeth F

(BB)

KQS

Saeed, Khalid

(SS)

GFS

Salazar, Guillermo F.

(CE)

MDS

Samson, M. David

(HU)

JS6

Sanbonmatsu, John

(HU)

MOS

Sarkis-Martins, Marcus

(MA)

GXS

Sarkozy, Gabor N

(CS)

BJS

Savilonis, Brian James

(BME)(FP)(ME)

HS1

Sayit, Hasanjan

(MA)

AAS

Scala, Alfred A.

(CBC)

LES

Schachterle, Lance

(HU)(IGSD)

SMS

Selkow, Stanley M.

(CS)

BZS

Servatius, Brigitte

(MA)

SYS

Shivkumar, Satya

(BME)(ME)

RKS

Shonat, Ross D.

(BME)

RDS

Sisson, Richard D.

(ME)(MFE)

JS8

Skorinko, Jeanine

(SS)

RLS

Smith, Ruth L.

 (HU)

MMS

Sokal, Michael M.

(HU)

CYS

Sotak, Christopher Howard

(BME)(CBC)

KZS

Stafford, Kenneth A.

(ME)(RBE)

IZS

Stroe, Izabela

(PH)

DMS

Strong, Diane M

(MG)

JMS

Sullivan, John M

(ME)(MFE)

BS2

Sunar, Berk

(ECE)

DZT

Tang, Dalin

(MA)

MT1

Tao, Mingjiang

(CE)

SST

Taylor, Steven S.

(MG)

VRT

Thalladi, Venkat R.

(CBC)

RWT

Thompson, Robert W.

(CHE)

JOT

Trimbur, John

(HU)

GT

Tryggvason, Gretar

(ME)

SZT

Tuler, Seth

(IGSD)

BXT

Tulu, Bengisu

(MG)

JDV

Van de Ven, James D

(ME)

HGV

Vassallo, Helen G.

(BB)(MFE)(MG)

RXV

Vaz, Richard Francis

Vaz, Richard Francis

DV

Vermes, Domokos

(MA)

BMV

Vernescu, Bogdan M.

(MA)

SZG

Vernon-Gerstenfeld, Susan

(IGSD)(SS)

SV

Vick, Susan

(HU)

DZV

Volkov, Darko

(MA)

HFW

Walker, Homer F.

(MA)

AW

Walther, Adriaan

(PH)

MOW

Ward, Matthew Oliver

(CS)(IMGD)

JEW

Watters, James E.

(HU)

PZW

Weathers, Pamela

(BB)(CBC)

SW

Weekes, Suzanne L.

(MA)

DGW

Weeks, Douglas G.

(HU)

JWF

Whitefleet-Smith, JoAnn L.

(BB)

AAW

Wiedie, Ann H.

(MA)

JDW

Wilbur, Jayson D.

(MA)

JMW

Wilkes, John M.

(SS)

 CEW

Wills, Craig E

(CS)

KNW

Wobbe, Kristin K

(CBC)

JPW

Woycheese, John P.

(FP)

AW1

Wyglinski, Alexander

(ECE)

WY

Yu, Weiyong

(CBC)

ZAZ

Zeng, Amy Z

(MG)

JFZ

Zeugner, John F.

(HU)

WZ

Zhao, Wanli

(MG)

HSZ

Zhou, Hong Susan

(CHE)

JZ

Zhu, Joe

(MG)

AZ

Zozulya, Alex A

(PH)

Maintained by webmaster@wpi.edu
Last modified: August 04, 2008 08:20:00