Project Advisors and Codes

Code Advisor Department
JPA Abraham, Jon P (MA)
DSA Adams, David S. (BB)(CBC)
WAA Addison, W. A. Bland (HU)
EOA Agu, Emmanuel O. (CS)
LDA Albano, Leonard D. (CE)
DA Apelian, Diran (ME) (MFE)
PKA Aravind, Padmanabhan K. (PH)
JMA Arguello, Jose' M (CBC)
HXA Ault, Holly Keyes (BE)
JCB Bagshaw, Joseph C. (CBC)
WXB Baller, William A.  (HU)
MCB Banks, McRae C. (MG)
IB Bar-On, Isa (ME)
JIB Bergendahl, John Andrew (CE)
FB Bianchi, Frederick W (HU)
KLB Billiar, Kristen (BE)
SJB Bitar, Stephen John (ECE)
MB1 Blais, Marcel Y. (MA)
JB3 Blandino, John J. (ME)
JYB Brattin, Joel J. (HU)
ULB Brisson, Ulrike (HU)
CAB Brown, Christopher A. (ME)(MFE)
DCB Brown, David C. (CS)
DRB Brown, Donald R (ECE)
MB2 Buckholt, Michael Allan (BB)
SCB Bullock, Steven C (HU)
NAB Burnham, Nancy A. (PH)
TAC Camesano, Terri Anne (CHE)
FC Carrera, Fabio (IGSD)
PRC Christopher, Peter R. (MA)
MXC Ciaraldi, Michael J. (CS)
EXC Clancy, Edward A. (ECE)
CSC Clark, Constance (HU)
WMC Clark, William M. (CHE)
MLC Claypool, Mark L. (CS)(IMGD)
ECC Cobb, Eben C (ME)
REC Connors, Robert E. (CBC)
TCC Crusberg, Theodore C. (BB)(BE)(CBC)
DC Cyganski, David (ECE)
MNC Cyr, Martha (ME)
ED Danneels, Erwin (MG)
RYD Datta, Ravindra (CHE)
PWD Davis, Paul W. (MA)
JD2 Delorey, John F. (HU)
NAD Dembsey, Nicholas A. (FP)
MAD Demetriou, Michael A. (ME)
CXD Demetry, Chrysanthe (ME)
JD4 Dempsey, James (HU)
DDB DiBiasio, David (CHE)
AAD DiIorio, Alexander Anthony (BB)
MFD Dimentberg, Mikhail F (ME)
JPD Dittami, James P. (CBC)
AGD Dixon, Anthony G. (CHE)
SZD Djamasbi, Soussan (MG)
DZD Dollenmayer, David B (HU)
DJD Dougherty, Daniel J. (CS)
JKD Doyle, James Kevin (SS)
RJD Duckworth, R. James (ECE)
JBD Duffy, Joseph B. (BB)
BLE Eddy, Bethel L (HU)
TEL El-Korchi, Tahar (CE)
MBE Elmes, Michael B. (MG)
AEE Emanuel, Alexander E. (ECE)
MKE Ephraim, Michelle (HU)
BE1 Esfahani, Bijan (ID)
JHF Farbrook, Joseph (HU)
WWF Farr, William W (MA)
JDF Fehribach, Joseph D. (MA)
DXF Finkel, David (CS)(IMGD)
GSF Fischer, Gregory S (ME)
KXF Fisler, Kathryn (CS)
MQF Fofana, Mustapha S (ME)
JLS Forgeng, Jeffrey L. (HU)
CF Furlong-Vazquez, Cosme (ME)
NAG Gatsonis, Nikolaos A. (ME)
GRG Gaudette, Glenn R (BE)
MXG Gennert, Michael A. (CS)(IMGD)(RBE)
AG Gerstenfeld, Arthur (MG)
DVG Gibson, Daniel G (BB)
RSG Gottlieb, Roger S. (HU)
JAG Goulet, John A. (MA)
PJG Grebinar, Philip J. (PE)
HH Hakim, Hossein (ECE)
GMH Hamel, Glynis M. (CS)
JPH lan, James P. (HU)
PHH Hansen, Peter H. (HU)
FLH Hart, Frederick L. (CE)
NTH Heffernan, Neil (CS)
DEH Heilman, Destin (CBC)
GTH Heineman, George T (CS)
ACH Heinricher, Arthur C. (MA)
HNH Higgins, Huong N. (MG)
LDH Higgins, Lorraine D (HU) 
AHH Hoffman, Allen H. (BE)(ME)
MKH Hofri, Micha (CS)
ZWH Hou, Zhikun (ME)(MFE)
XIH Huang, Xinming (ECE)
MH Humi, Mayer (MA)
IIH Hussein, Islam (ME)
GSI Iannacchione, Germano S. (PH)
SNJ Jasperson, Stephen N. (PH)
PJ Jayachandran, Paramasivam (CE)
JSJ Jiusto, J. Scott (ID)
SAJ Johnson, Sharon (IE)(MFE)(MG)
CJK Kasouf, Chickery J. (MG)
NKK Kazantzis, Nikolaos K. (CHE)
THK Keil, Thomas H. (PH)
RSK Kim, Ryung S (MA)
BYK King, Brian M. (ECE)
REK Kinicki, Robert (CS)
AGK Klein, Andrew G (ECE)
SAK Koehler, Stephan A. (PH)
CK Koleci, Carolann (PH)
JRK Krueger, Robert (IGSD)
SSK Kun, Stevan (BME)
RQL Labonte', Robert C. (ECE)
DL1 Lados, Diana (ME)
CJL Larsen, Christopher J. (MA)
KAL Lemone, Karen A. (CS)
JNL Liang, Jianyu (ME)
RL1 Lindeman, Robert W. (CS)(IMGD)
KPL Ljungquist, Kent P. (HU)
ETL Loiacono, Eleanor T. (MG)
FJL Looft, Fred J. (BE)(ECE)
WJL Lou, Wenjing (EE)
REL Ludwig, Reinhold (ECE)
RYL Lui, Roger Y (MA)
TL Luo, Tao (MA) 
KKL Lurie, Konstantin (MA)
JML Lyneis, James M. (SS)
YHM Ma, Yi Hua (CHE)
JM8 MacDonald, John C. (CBC)
SNM Makarov, Sergey N (ECE)
MVM Makhlouf, Makhlouf M. (ME)(MFE)
RBM Mallick, Rajib B (CE)
JJM Malone, J. J (MA)
MMX Mani, Murali (CS)
WJM Martin, William J (MA)
LM1 Mathews, Lauren M (BB)
PPM Mathisen, Paul P (CE)
IEM Matos-Nin, Ingrid E (HU)
BLM McCarthy, Barbara L (HU)
WGM McGimpsey, W. Grant (CH)
JKM McNeill, John A (ECE)
NAM Mello, Natalie A. (IGSD)
YXM Mendelson, Yitzhak (BME)
WZM Michalson, William R. (ECE)
BZM Miller, Bradley A (ME)
FM1 Miller, Fabienne (MG)
UXM Mosco, Umberto (MA)
WTM Mott, Wesley T. (HU)
KM Mukherjee, Kankana (MG)
BN Nandram, Balgobin (MA)
MN Nilsson, Mattias (MG)
RLN Norton, Robert L. (ME)
KZN Notarianni, Kathy Ann (FP)
HNW Nowick, Henry W. (CHE)
JTO O'Connor, John T. (MG)(SS)
DMO O'Donnell, Dean Michael (HU)(IMGD)
JCO O'Shaughnessy, James C. (CE)(MFE)
DJO Olinger, David J (ME)
JAO Orr, John A. (BE)(ECE)
EWO Overstrom, Eric W. (BB)
MP Padmanabhan, Mahadevan (CE)(ME)
KZP Pahlavan, Kaveh (ECE)
EMP Parkinson, E. Malcolm (HU)
JWP Pavlik, James W. (CBC)
OVP Pavlov, Oleg V. (SS)
PCP Pedersen, Peder C. (BE)(ECE)
CXP Peet, R. Creighton (IGSD)
JP Petruccelli, Joseph D. (MA)
RAP Peura, Robert Allan (BME)
GDP Phillies, George D.J. (CH)(PH)
RP Pietroforte, Roberto (CE)
GXP Pins, George (BME)
JYP Plummer, Jeanine D. (CE)
SMP Politz, Samuel M (BB)
GFP Pollice, Gary F (CS)
RP1 Prusty Rao, Reeta (BB)
RJP Pryputniewicz, Ryszard J. (ME)
RSQ Quimby, Richard S. (PH)
MJR Radzicki, Michael J (SS)
LRR Ram-Mohan, L. Ramdas  (PH)
ASR Rangwala, Ali S (FP)
MHR Ray, Malcolm H. (CE)
CR1 Rich, Charles (CS)(IMGD)
MWR Richman, Mark W. (ME)
KJR Rissmiller, Kent J. (IGSD)(SS)
AAR Rivera, Angel A (HU)
TBR Robertson, Thomas B (HU)
MR1 Rolle, Marsha W. (BME)
YR Rong, Yiming (ME)
JR1 Rosenstock, Joshua (HU)
JR2 Rudolph, Jennifer (HU)
CR Ruiz, Carolina (CS)
JXR Rulfs, Jill (BB)(CH)
EAR Rundensteiner, Elke A (CS)
EFR Ryder, Elizabeth F (BB)
KQS Saeed, Khalid (SS)
GFS Salazar, Guillermo F. (CE)
MDS Samson, M. David (HU)
JS6 Sanbonmatsu, John (HU)
MOS Sarkis-Martins, Marcus (MA)
GXS Sarkozy, Gabor N (CS)
BJS Savilonis, Brian James (BME)(FP)(ME)
HS1 Sayit, Hasanjan (MA)
AAS Scala, Alfred A. (CBC)
LES Schachterle, Lance (HU)(IGSD)
SMS Selkow, Stanley M. (CS)
BZS Servatius, Brigitte (MA)
SYS Shivkumar, Satya (BME)(ME)
RKS Shonat, Ross D. (BME)
RDS Sisson, Richard D. (ME)(MFE)
JS8 Skorinko, Jeanine (SS)
RLS Smith, Ruth L.  (HU)
MMS Sokal, Michael M. (HU)
CYS Sotak, Christopher Howard (BME)(CBC)
KZS Stafford, Kenneth A. (ME)(RBE)
IZS Stroe, Izabela (PH)
DMS Strong, Diane M (MG)
JMS Sullivan, John M (ME)(MFE)
BS2 Sunar, Berk (ECE)
DZT Tang, Dalin (MA)
MT1 Tao, Mingjiang (CE)
SST Taylor, Steven S. (MG)
VRT Thalladi, Venkat R. (CBC)
RWT Thompson, Robert W. (CHE)
JOT Trimbur, John (HU)
GT Tryggvason, Gretar (ME)
SZT Tuler, Seth (IGSD)
BXT Tulu, Bengisu (MG)
JDV Van de Ven, James D (ME)
HGV Vassallo, Helen G. (BB)(MFE)(MG)
RXV Vaz, Richard Francis Vaz, Richard Francis
DV Vermes, Domokos (MA)
BMV Vernescu, Bogdan M. (MA)
SZG Vernon-Gerstenfeld, Susan (IGSD)(SS)
SV Vick, Susan (HU)
DZV Volkov, Darko (MA)
HFW Walker, Homer F. (MA)
AW Walther, Adriaan (PH)
MOW Ward, Matthew Oliver (CS)(IMGD)
JEW Watters, James E. (HU)
PZW Weathers, Pamela (BB)(CBC)
SW Weekes, Suzanne L. (MA)
DGW Weeks, Douglas G. (HU)
JWF Whitefleet-Smith, JoAnn L. (BB)
AAW Wiedie, Ann H. (MA)
JDW Wilbur, Jayson D. (MA)
JMW Wilkes, John M. (SS)
CEW Wills, Craig E (CS)
CRW Wobbe, Clarence R. (CH)
KNW Wobbe, Kristin K (CBC)
JPW Woycheese, John P. (FP)
AW1 Wyglinski, Alexander (ECE)
WY Yu, Weiyong (CBC)
ZAZ Zeng, Amy Z (MG)
JFZ Zeugner, John F. (HU)
WZ Zhao, Wanli (MG)
HSZ Zhou, Hong Susan (CHE)
JZ Zhu, Joe (MG)
AZ Zozulya, Alex A (PH)
 
  • Email a Friend
  • Bookmark this Page
  • Share this Page