Electrical and Computer Engineering

TRACK 1: Atwater Kent Labs, Room 219


dsPIC33F Audio Signal Processing Platform

9:15 a.m.
Daniel Cullen, Jonathan DeFeo
Advisor: Donald Brown

Roof Robot III

9:45 a.m.
Samuel Drogin, Christopher Harlow, Obadiah Kopchak, Daniel Schick
Advisors: Taskin Padir, Bradley Miller (ME), Kenneth Stafford (ME)

Development of a Reconfigurable Modular Mobile Robotic Platform

10:00 a.m.
Matthew Bienia, Daniel Garcia, Karl Wajcs
Advisor: Taskin Padir

Design and Realization of an Intelligent Unmanned Ground Vehicle

10:15 a.m.
Justin Barrett, Benjamin Roy, Daniel Sacco
Advisors: Taskin Padir, William Michalson
Sponsors: WPI, National Instruments, NVIDIA Corporation, Genesis Strategies Inc., Philip Blackman, Optima Batteries

Wind Turbine Survey

10:45 a.m.
Christopher Catanese, Justin Linnehan, Nicholas Vaccaro
Advisor: Alexander Emanuel

Automotive Rollover Detection

11:00 a.m.
Tyler Golightly, Shannon Leary, Erik Ryll
Advisors: Robert Labonté, Stephen Bitar

Dynamic Shock Absorber Study

11:15 a.m.
Tanvir Anjum, Khondkar Hasan, Joseph Phaneuf
Advisor: Alexander Emanuel

Bird Call Identification

11:30 a.m.
Tyler Carroll, Rose Colangelo, Thomas Strott
Advisor: Susan Jarvis

Improved Controller for a Paintball Marker Gun

11:45 a.m.
Jarrad Fallon, Ross LeBeau
Advisors: Susan Jarvis, Michael Ciaraldi (CS)

Vehicular Communication Networks Employing Dynamic Spectrum Access

1:00 p.m.
Bennett Lessard
Advisor: Alexander Wyglinski
Sponsor: Toyota Information Technology Center

Cognitive Radio Using Radio Resource Management

1:15 p.m.
Michael Ghizzoni, Matthew Kelley, Conor Rochford
Advisor: Alexander Wyglinski
Sponsor: University of Limerick Access Centre

Poynting Flux and Kinetic Energy Flux Derived from the Fast Satellite

1:30 p.m.
Nicole Cahill, Sebastian Musielak
Advisor: John Orr
Sponsor: SRI

A Channel Model, Spectrum Sensing, and Geolocation Simulation System for Cooperative Spectrum Sensing Networks

1:45 p.m.
Devin Kelly, Ishrak Khair
Advisor: Alexander Wyglinski
Sponsor: The MathWorks Inc.

Indoor Navigation System for Handheld Devices

2:00 p.m.
Manh-Hung Le, Dimitris Saragas, Nathan Webb
Advisor: Alexander Wyglinski
Sponsor: University of Limerick Access Centre

TRACK 2: Atwater Kent Labs, Room 233

Voice Release System

9:30 a.m.
Jonathan Low, Brendan Waldron
Advisor: William Michalson

Real-Time Circuit Simulation

9:45 a.m.
Bryan Gleason
Advisor: William Michalson

Utilizing LEDs as Feedback Sensors for Video Displays

10:00 a.m.
Daniel Cianfrocco, Tuen Hung Lee, Eric Renzulli
Advisor: Stephen Bitar
Sponsor: NECAMSID Analog Laboratory

A Parallel Embedded Neural Network for an Intelligent Turn-Based Game Engine

10:15 a.m.
Stephen Mann, Matthew Netsch
Advisors: Stephen Bitar, David Brown (CS)

External Coil for MR Imaging of the Prostate

10:45 a.m.
Nathan Climer, Benjamin Holmes, Deepa Krishnaswamy
Advisors: Reinhold Ludwig, John McNeill, Yitzhak Mendelson (BE)

Design and Implementation of MVDR Beamforming on an FPGA

11:00 a.m.
David Truong, Soe San Win
Advisor: Xinming Huang
Sponsor: The MathWorks Inc.

Electrostatic Discharge and Electromagnetic Interference Design and Testing of Power Plant Safety Control Cabinet

11:15 a.m.
Jola Myrta
Advisor: Peder Pedersen
Sponsor: Westinghouse Electric Company

GPS Flight Navigation System

11:30 a.m.
Nicholas Granata-Cappabianca
Advisor: Fred Looft

Bluetooth Digital Voltmeter

1:00 p.m.
Omar Kiyani, Mairaj Malik
Advisor: John McNeill
Sponsor: NECAMSID Analog Laboratory

Differential Power Analysis Side-Channel Attacks in Cryptography

1:15 p.m.
William Hnath, Jordan Pettengill
Advisor: Berk Sunar, William Martin (MA)
Sponsor: General Dynamics C4 Systems

Hybrid Indoor Geolocation for Robotics Applications

1:30 p.m.
Ramsey Abouzahra, Cengiz Karakoyunlu, Yuan Shi, Billy Zhong
Advisor: Kaveh Pahlavan

Mini PCB Input Sensor and Display Circuits

1:45 p.m.
Lena Dagher, Ian Schwartz, Christopher Thomson, Renee Walker
Advisor: John McNeill
Sponsor: NECAMSID Analog Laboratory

Surface Electromyogram Simulator for Myoelectrically Controlled Prosthesis Testing

2:00 p.m.
Stephen Jung, John Meklenberg, Sean Patrick
Advisor: Edward Clancy
Sponsor: Liberating Technologies Inc.

 
  • Email a Friend
  • Bookmark this Page
  • Share this Page