The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation

Awarded by

The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation was established by Congress in 1986 to serve as a living memorial to honor the lifetime work of Senator Barry Goldwater, who served his country for 56 years as a soldier and statesman, including 30 years in the U.S. Senate. It was designed to foster and encourage outstanding students to pursue careers in the fields of mathematics, the natural sciences, and engineering. The Goldwater Scholarship is the premier undergraduate award of its type in these fields.  Goldwater Scholars have very impressive academic qualifications that have garnered the attention of prestigious postgraduate fellowship programs.  Learn more about the award.

 

Browse The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation awardees

Year Recipient Award level Type Department(s)
2019 Matthew Adiletta Winner Undergraduate Computer Science, Electrical & Computer Engineering
2017 Brandon Clark Winner Undergraduate Chemical Engineering, Electrical & Computer Engineering
2016 Brandon Clark Honorable Mention Undergraduate Chemical Engineering, Electrical & Computer Engineering
2016 Jeffrey Letourneau Honorable Mention Undergraduate Biology & Biotechnology
2015 Katherine Amato Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2014 Keith Gagnon Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2014 Timothy DeFreitas Honorable Mention Undergraduate Bioinformatics & Computational Biology
2013 Kristin E. Poti Honorable Mention Undergraduate Biology & Biotechnology
2012 Jennifer Mann Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2011 Sarah Mattessich Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2010 Andrew Black Winner Undergraduate Chemical Engineering
2010 Andrew Capulli Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2008 Daniel J. Smaltz Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2008 Douglas K. Tischer Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2008 Shawn P. Carey Honorable Mention Undergraduate Biomedical Engineering
2007 Lynn A. Worobey Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2007 Charles A. Gammal III Honorable Mention Undergraduate Electrical & Computer Engineering, Mechanical Engineering
2006 Sanjayan Manivannan Winner Undergraduate Mathematical Sciences, Mechanical Engineering
2005 Molly L. Conforte Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2004 David J. LeRay Winner Undergraduate Mathematical Sciences, Mechanical Engineering
2004 Helen A. Hanson Winner Undergraduate Physics
2004 Matthew J. Black Winner Undergraduate Chemical Engineering
2003 Ann C. Skulas Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2003 Ravi Srinivasan Winner Undergraduate Mathematical Sciences
2002 Jack N. Waddell Winner Undergraduate Physics
2001 Yakov Kronrod Winner Undergraduate Computer Science, Mathematical Sciences
1994 Erik Alldredge Winner Undergraduate Physics