WPI Plans for Fall Opening Latest Information

Salisbury Prize

Awarded by

The Salisbury Prizes are awarded to highly meritorious members of the WPI graduating class who have faithfully, industriously, and with distinguished attainment completed all requirements for the Bachelor degree.

Advisors submit nominations to their department head or program director for candidate consideration. The following describes the criteria and selection process:

  • Residency Requirement: Candidates must have been enrolled at WPI for at least two years or eight seven-week terms. Participation in approved exchange programs will be considered attendance at WPI.

  • Selection Procedure:

    • The faculty in each department or program should take the responsibility of selecting from among its majors any seniors who appear to be eligible for consideration. The Salisbury Prize requires that students must have received an A grade for the Humanities and Arts Seminar or Practicum, Interactive Qualifying Project (IQP), and Major Qualifying Project (MQP)-if completed.  The award is open to members of the current graduating Class, regardless of their graduation date.  

    • The members of the faculty of the various degree programs shall normally select one nominee for their respective program. In special circumstances, more than one nominee may be appropriate. A department or program need not submit a nomination if it feels none is warranted.  

    • Nominations are to be submitted by the appropriate department head or program director and should include a brief supporting statement summarizing the qualifications of the nominee.

    • The committee shall select approximately 15 nominees as the most deserving recipients of the prizes.

The selection committee includes the Dean of Undergraduate Studies, Associate Dean of Undergraduate Studies, plus additional faculty representatives. 

Browse Salisbury Prize awardees

Year Recipient Award level Type Department(s)
2013 Sheila Werth Winner Undergraduate
2013 Xuyu Qian Winner Undergraduate
2013 Zehao Li Winner Undergraduate
2013 Zhehao Li Winner Undergraduate
2012 Allison R. Roche Winner Undergraduate Environmental Engineering
2012 Amanda J. Bowden Winner Undergraduate
2012 Amy T. Mazzucotelli Winner Undergraduate Interactive Media & Game Development
2012 Andrei Ilyanshenko Winner Undergraduate Physics
2012 Andrei Ilyashenko Winner Undergraduate Computer Science
2012 Anika Blodgett Winner Undergraduate
2012 Anthony Ducimo Winner Undergraduate
2012 Anthony G. Spangenberger Winner Undergraduate Mechanical Engineering
2012 Antonio S. Talledo Winner Undergraduate Foisie Business School
2012 Christopher Boucher Winner Undergraduate
2012 Erin L. Armstrong Winner Undergraduate
2012 Ivan E Ivanov Winner Undergraduate Chemical Engineering
2012 James Boyce Winner Undergraduate
2012 Janine Pizzimenti Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2012 John Madura Winner Undergraduate Mechanical Engineering
2012 Joseph Worthy Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2012 Kyaw Thu Minn Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2012 Matthew Cyr Winner Undergraduate
2012 Murtaza T. Thahirally Winner Undergraduate Social Science & Policy Studies
2012 Nathan Olivarez Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2012 Nathanael C. Thorn Winner Undergraduate Computer Science
2012 Nigel Cochran Winner Undergraduate
2012 Pan Liu Winner Undergraduate Mathematical Sciences
2012 Peter H. Osswald Winner Undergraduate Mechanical Engineering
2012 Sarah Mattessich Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2012 Satia Miller Winner Undergraduate Psychological Science
2012 Thomas Carlone Winner Undergraduate
2012 Zhen Chen Winner Undergraduate
2011 Aaron P. Champagne Winner Undergraduate Civil & Environmental Engineering
2011 Andrew K Capulli Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2011 Andrew Black Winner Undergraduate Chemical Engineering
2011 Christopher Kevorkian Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2011 Courtney Gilbert Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2011 Dan Bjorge Winner Undergraduate Computer Science
2011 Elizabeth M. Dailey Winner Undergraduate Mathematical Sciences
2011 Elliot Neil Borenstein Winner Undergraduate Interactive Media & Game Development
2011 Evald Muraj Winner Undergraduate Humanities & Arts
2011 Evald Muraj Winner Undergraduate Biology & Biotechnology
2011 Felipe Polido Winner Undergraduate Robotics Engineering
2011 Gregory Schaalman Winner Undergraduate Aerospace Engineering
2011 Jeffrey C. Marrion Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2011 John Vilk Winner Undergraduate Computer Science
2011 Karen Anundson Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2011 Lillian M Clark Winner Undergraduate Environmental Engineering
2011 Linnea Palmer Paton Winner Undergraduate Environmental Engineering
2011 Lisa Pugsley Winner Undergraduate Physics

Pages