Skip to main content

Graduate Research Innovation Exchange Awards

Awarded by

The annual Graduate Research Innovation Exchange is a poster celebration and competition that highlights the breadth, diversity, and quality of WPI's graduate research.

Browse Graduate Research Innovation Exchange Awards awardees

Year Recipient Award level Typesort descending alt
sort descending
Department(s)
Morteza Khaleghi Meybodi, PhD Graduate
Johanna Santos First Place Graduate
2017 Abhishek Easwaran Honorable Mention Graduate Data Science
2017 Lindsay Lozeau Second Place Graduate Chemical Engineering
2018 Jun Dao First Place Graduate Data Science
2018 Berk Gulmezoglu Second Place Graduate Electrical & Computer Engineering
2019 Taylyn Hulse First Place Graduate Learning Sciences & Technologies
2019 Lucia Carichino First Place Graduate Mathematical Sciences
2021 Xin Zhang Second Place Graduate Data Science
Ozge Yasar, PhD Graduate
Johanna Santos First Place Graduate Biomedical Engineering
2017 Zhiyuan Liu Honorable Mention Graduate Data Science
2017 Daniel Lawer Third Place Graduate Biomedical Engineering
2018 Toni Delorey First Place Graduate Biology & Biotechnology
2018 Michael Moukarzel Second Place Graduate Electrical & Computer Engineering
2019 Diego Vargas Blanco First Place Graduate Biology & Biotechnology
2021 Christian Faria First Place Graduate Materials Science & Engineering
2021 GQP Team: Aishwarya Ramakrishnan, Lyzanne Dsouza, Akshay Sadanandan, Somesh R Patel First Place Graduate Data Science
Rodica Neamtu, PhD Graduate
Habibeh Ashouri Choshali First Place Graduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2017 Naveen Pothayath Honorable Mention Graduate Data Science
2017 Diego Vargas Blanco Honorable Mention Graduate Biology & Biotechnology
2018 Katie Gandomi First Place Graduate Robotics Engineering
2018 Praneeth Nooli Second Place Graduate Data Science
2019 Robert Orr Second Place Graduate Biology & Biotechnology
2021 Walter Gerych First Place Graduate Data Science
Ryan Fredette, MS Graduate
2017 Suhas Kiran Lakkundi Second Place Graduate Fire Protection Engineering
2017 Tyler Reese First Place Graduate Mathematical Sciences
2017 Xiaokong Yu First Place Graduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2018 Taylyn Hulse First Place Graduate Learning Sciences & Technologies
2018 Naveen Pothayath Second Place Graduate Data Science
2019 Habibeh Ashouri Choshali Second Place Graduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2021 Avery Harrison Closser First Place Graduate Learning Sciences & Technologies
Samantha Sequeira, MS Graduate
2017 Akshata Kamat Third Place Graduate Business School
2017 Weijie Pang Second Place Graduate Mathematical Sciences
2017 Benjamin Cooper First Place Graduate Mechanical & Materials Engineering
2018 Nadia Mofidi First Place Graduate Fire Protection Engineering
2018 Karan Somaiah Second Place Graduate Data Science
2019 Paulo Carvalho First Place Graduate Robotics Engineering
2021 Edward Jarvis First Place Graduate Physics
Tiatiana Egorova, PhD Graduate
2017 Mitchell Muller Honorable Mention Graduate Robotics Engineering
2017 Seth Adjer Honorable Mention Graduate Computer Science
2017 Mark Lawrence Strauss Second Place Graduate Materials Science & Engineering
2018 Tyler Michael Reese First Place Graduate Mathematical Sciences
2018 Steven Robert Vandal Second Place Graduate Physics
2019 Devdip Sen Second Place Graduate Electrical & Computer Engineering
2021 Jakub Tomasz Kaminski First Place Graduate Robotics Engineering

Pages