Skip to main content

Salisbury Prize

Awarded by

The Salisbury Prizes are awarded to highly meritorious members of the WPI graduating class who have faithfully, industriously, and with distinguished attainment completed all requirements for the Bachelor degree.

Advisors submit nominations to their department head or program director for candidate consideration. The following describes the criteria and selection process:

  • Residency Requirement: Candidates must have been enrolled at WPI for at least two years or eight seven-week terms. Participation in approved exchange programs will be considered attendance at WPI.

  • Selection Procedure:

    • The faculty in each department or program should take the responsibility of selecting from among its majors any seniors who appear to be eligible for consideration. The Salisbury Prize requires that students must have received an A grade for the Humanities and Arts Seminar or Practicum, Interactive Qualifying Project (IQP), and Major Qualifying Project (MQP)-if completed.  The award is open to members of the current graduating Class, regardless of their graduation date.  

    • The members of the faculty of the various degree programs shall normally select one nominee for their respective program. In special circumstances, more than one nominee may be appropriate. A department or program need not submit a nomination if it feels none is warranted.  

    • Nominations are to be submitted by the appropriate department head or program director by April 15, 2022, and should include a brief supporting statement summarizing the qualifications of the nominee.

    • The committee shall select approximately 15 nominees as the most deserving recipients of the prizes.

The selection committee includes the Dean of Undergraduate Studies, Associate Dean of Undergraduate Studies, plus additional faculty representatives. 

Browse Salisbury Prize awardees

Year Recipientsort descending alt
sort descending
Award level Type Department(s)
2001 Justin Lee Sierpinski Winner Undergraduate Humanities & Arts, Mechanical & Materials Engineering
2022 Justin Moy Winner Undergraduate Bioinformatics & Computational Biology
2008 Justine J. Roberts Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2022 Kaamil Lokhandwala Winner Undergraduate Computer Science, Interactive Media & Game Development
2021 Kalani M. Picho Winner Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
2021 Kamryn P. Spinelli Winner Undergraduate Mathematical Sciences
2001 Karen Hoffman Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
1994 Karen M. Daly Winner Undergraduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2011 Karen Anundson Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2020 Karitta Zellerbach Winner Undergraduate Computer Science
1996 Karl F. Dicker Winner Undergraduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2008 Katarzyna A. Koscielska Winner Undergraduate Biology & Biotechnology
2004 Kate E. Farb-Johnson Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2014 Katelyn Cabral Winner Undergraduate
2010 Katelyn Perkins Winner Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
2016 Katherine A. Amato Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2007 Katherine A. Kelly Winner Undergraduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2008 Katherine H. Woodman Winner Undergraduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering, Humanities & Arts
2021 Katherine Hudek Winner Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2018 Katherine Pelissari Undergraduate International Development, Environment, and Sustainability
2016 Katherine R. Picchoine Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
2020 Katherine Vasconcelos Winner Undergraduate Professional Writing
2006 Kathleen M. Ferguson Winner Undergraduate
2016 Kathryn A. Gillis Undergraduate Electrical & Computer Engineering
2007 Kathryn P. Carpenter Winner Undergraduate Biology & Biotechnology
2013 Kaung Myat Win Winner Undergraduate
1996 Keith A. Barrett Winner Undergraduate Computer Science
2001 Keith Lepine Winner Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
1995 Keith T. Jones Winner Undergraduate
2016 Kelly Beisswanger Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
2010 Kelly Johnson Winner Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
2007 Kerri L. George Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2013 Kevin Hufnagle Winner Undergraduate
2006 Kevin J. LaMalva Winner Undergraduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
1995 Kevin M. Shea Winner Undergraduate Chemistry & Biochemistry
2002 Kevin Michael Hawkins Winner Undergraduate Biomedical Engineering
1994 Kevin P. Worden Winner Undergraduate Humanities & Arts
2016 Kevin S Ackerman Undergraduate Biomedical Engineering
2006 Kimberly M. Ware Winner Undergraduate Mathematical Sciences
1994 Kirk F. Menanson Winner Undergraduate Mathematical Sciences
2022 Kirsten Bowers Winner Undergraduate Aerospace Engineering
1997 Konstantin Grebelsky Winner Undergraduate Computer Science
2007 Krista J. Smith Winner Undergraduate Mechanical & Materials Engineering
2020 Kristen Chan Winner Undergraduate Environmental Engineering
2014 Kristin Elizabeth Poti Winner Undergraduate
2014 Kristin Poti Winner Undergraduate
2008 Kristoffer G. Jensen Winner Undergraduate Chemical Engineering
2013 Kun Peng Winner Undergraduate
2012 Kyaw Thu Minn Winner Undergraduate Biomedical Engineering
2019 Kyle L. Richards Winner Undergraduate Computer Science

Pages