Chemical Engineering

TRACK 1: Goddard Hall, Room 227

Ammonia Wastewater Treatment by Immobilized Activated Sludge

8:00 A.M.
Cei Ping Wu
Advisors: David DiBiasio, Hong Susan Zhou
Sponsor: Shanghai Jiaotong University

Analyzing the Ability of Modified Yeast to Ferment Xylose to Ethanol

8:15 a.m.
Stephanie Carcieri, Elizabeth Clardy, Neda Zahid
Advisor: David DiBiasio

Ethanol From Sugar Beets: A Process and Economic Analysis

8:30 a.m.
Emily Bowen, Sean Kennedy, Kelsey Miranda
Advisor: William Clark

Sulfur-utilizing Autotrophic Dentrification Process for the Treatment of Nitrate-rich Water

8:45 a.m.
Seonhee Park
Advisors: David DiBiasio, Hong Susan Zhou
Sponsor: Shanghai Jiaotong University

Removal of Strontium Ions in Aqueous Solution by Polymer Enhanced Ultra-Filtration

9:00 a.m.
Ningwei Li
Advisors: David DiBiasio, Hong Susan Zhou
Sponsor: Shanghai Jiaotong University

Iron Oxide Doped Carbon as a Substratum for Nerve Cell Culture

9:15 a.m.
Matt Perrone, Oljora Rezhdo
Advisor: Hong Susan Zhou

Gold Nanoparticle Doped Photoresist Derived Carbon as a Substratum for Nerve Cell Culture

9:45 a.m.
Chunwei Kuo
Advisor: Hong Susan Zhou

Nanoparticle Based Bioanalysis

10:00 a.m.
John Austin
Advisors: Hong Susan Zhou, Weiying Yu (CH)

Computer Simulation of an Evaporator

10:15 a.m.
Miguel Herrera, Shubneet Sandhu
Advisor: William Clark

Alpha Case Prevention

10:30 a.m.
Justin Chretien, Matt King, Bill Proia, Stacy Rudolf
Advisors: David DiBiasio, Richard Sisson (ME)
Sponsor: Wyman-Gordon

Chemical Milling and the Removal of Alpha Case

11:00 a.m.
Jarrett Arredondo, Brenna Colleary, Stephanie Miskell, Brandon Sweet
Advisors: David DiBiasio, Richard Sisson (ME)
Sponsor: Wyman-Gordon

No Title

11:15 a.m.
Andrew Labak
Advisors: David DiBiasio, Richard Sisson (ME)
Sponsor: Wyman-Gordon

TRACK 2: Olin Hall, Room 223

A Study of Biofuel Production Using Salt Catalysts

8:00 a.m.
Kevin Bordage, Tobin McGee, Chad Mondor, Sean Philbrook
Advisors: Ravindra Datta, James Dittami (CBC)

Intermediate Temperature Fuel Cell

8:15 a.m.
Fidelis Wambui
Advisor: Ravindra Datta

A Comparison of Biodiesel Processes for the Conversion of Jatropa Oil

8:30 a.m.
David Averill, Winnie Nabea, Claire Piard
Advisor: Robert Thompson

Removal of Estrogens for H2O

8:45 a.m.
Matthew Kurtz, Brian Momani
Advisors: Robert Thompson, Robert Connors

Zeolite Catalyzed Ozonation

9:00 a.m.
David Carlone, Bryan Rickard, Anthony Scaccia
Advisor: Robert Thompson

An Investigation into Membrane Transfer of Ethanol and Water Mixtures Using Hydrophobic and Macroporous Polymers

9:15 a.m.
Adam Brooks, Anthony Laine, Patrick O’Brien
Advisor: Robert Thompson

Experimental and CFD Analysis of Fixed-bed Heat Transfer for Ethylene Epoxidation

9:45 a.m.
Edward Chau, Jason Krug
Advisor: Anthony Dixon

Comparison of Catalyst Geometries Using Computational Fluid Dynamics for Methane Steam Reforming

10:00 a.m.
Justin Boudreau, Anne Rocheleau
Advisor: Anthony Dixon

Molecular Modeling of Zeolites

10:15 a.m.
Diana Wamakima
Advisor: Aaron Deskins

Binding of Cecropin P1 to Escherichia coli Using the Quartz Crystal Microbalance with Dissipation

10:45 a.m.
Erik Carlson
Advisor: Terri Camesano

Electrochemical Characterization and Water Balance of a PEM Fuel Cell

11:00 a.m.
Andrew Emerson, Laura Montville
Advisor: Ravindra Datta, Francois Lapicque (ENSIC)
Sponsor: ENSIC, Nancy, France

 
  • Email a Friend
  • Bookmark this Page
  • Share this Page