Skip to main content

Graduate Research Innovation Exchange (GRIE) Winners Announced

DEPARTMENT(S): 
April 7, 2021

On April 6, more than 60 Master’s and PhD candidates shared their innovative and purposeful research with the WPI community during the 2021 Graduate Research Innovation Exchange (GRIE) Finals. Click here to view a listing of all finalists. More than 160 judges and WPI community members tuned in to watch presentations. The following students were awarded prizes (the number of prizes was determined based on the number of students presenting in each category):

Mathematical, Chemical, and Physical Sciences

  • 1st Place: Lyric Liu, Statistics

Data Science, Cybersecurity, and Computer Science

  • 1st Place:
    • Anand Ramakrishnan, Computer Science
    • Walter Gerych, Data Science
  • 2nd Place:
    • Xin Zhang, Data Science
    • Jidapa Thadajarassiri, Data Science
    • Peter VanNostrand, Data Science
  • 3rd Place:
    • Jean-Baptiste Truong, Computer Science

Chemical Engineering and Material Sciences

  • 1st Place: Christian Faria, Materials Science & Engineering
  • 2nd Place: Elizabeth Belden, Chemical Engineering
  • 3rd Place: Heather LeClerc, Chemical Engineering

Business and Social Science

  • 1st Place: Avery Harrison Closser, Learning Sciences & Technologies

Life Sciences and Bioengineering

  • 1st Place: Edward Jarvis, Physics
  • 2nd Place:
    • Caroline Muirhead, Biology & Biotechnology
    • Andrew Wilzman, Biomedical Engineering

Robotics, Cyberphysical Systems, Electrical and Computer Engineering

  • 1st Place: Jakub Tomasz Kaminski, Robotics Engineering
  • 2nd Place: Alp Sahin, Robotics Engineering
  • 3rd Place: Tuna Tufan, Electrical & Computer Engineering

Aerospace Engineering, Manufacturing Engineering, Mechanical Engineering, Civil and Environmental Engineering, and Fire-Protection Engineering

  • 1st Place: Zahra Noori, Mechanical Engineering
  • 2nd Place: John Trainor, Aerospace Engineering
  • 3rd Place: Nathaniel O'Connor, Mechanical Engineering

People’s Choice

  • Zahra Noori, Mechanical Engineering
  • Avery Harrison Closser, Learning Sciences & Technologies
  • Tuna Tufan, Electrical & Computer Engineering
  • Shengmei Liu, Computer Science

Congratulations to the winners and thank you to all who helped organize and support the event including Rory Flinn, Deborah Baron, Rachel Roy, and 30+ judges including lead judges, Bengisu Tulu, Christopher Larson, Danielle Cote, Aaron Deskins, Catherine Whittington, Jie Fu, Zhi Li, Jing Xiao, Eric Young, Andrew Teixeira, Nikhil Karanjgaokar, Yihao Zheng, Randy Paffenroth, Elke Rundensteiner, Albert Simeoni, Jagan Srinivasan, Craig Wills, and Mike Demetriou

Thank you to all judges:

Laila

Abu-Lail

Joe

Beck

Kristen

Billiar

Nancy

Bullock

Mark

Claypool

Aliki K.

Collins

Joe

Duffy

Kevin

Fitzpatrick

Jie

Fu

Neil

Heffernan

Elizabeth

Hirst

Diana

Jones

Adam

Lammert

Yanhua

Li

Yanhua

Li

Zachary

Magnone

Paul

Mathisen

Wayne D.

Moore

Shawn

Murphy

Patricia

Musacchio

Rodica

Neamtu

Inna

Nechipurenko

Markus

Nemitz

Paul

Pilotte

James

Quiter

David

Rothkopf

Elizabeth

Ryder

AARON

SAKULICH

Brigitte

Servatius

Candace

Sidner

Joe

Stabile

Bob

Warburton

Jake

Whitehill

Min

Wu

Jing

Xiao

Xiangrui

Zeng

Haichong

Zhang