Skip to main content

Graduate Research Innovation Exchange Awards

Awarded by

The annual Graduate Research Innovation Exchange is a poster celebration and competition that highlights the breadth, diversity, and quality of WPI's graduate research.

Browse Graduate Research Innovation Exchange Awards awardees

Year Recipientsort descending alt
sort descending
Award level Type Department(s)
Habibeh Ashouri Choshali First Place Graduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2017 Abhishek Easwaran Honorable Mention Graduate Data Science
2018 Abhishek Easwarn Second Place Graduate Data Science
2017 Ahmedul Kabir Honorable Mention Graduate Computer Science
2017 Akshata Kamat Third Place Graduate Business School
2021 Alp Sahin Second Place Graduate Robotics Engineering
Alyssa Fidanza, MS Graduate
2021 Anand Ramakrishnan First Place Graduate Computer Science
2019 Anand Ramakrishnan First Place Graduate Computer Science
2021 Andrew Wilzman Second Place Graduate Biomedical Engineering
2018 Arkar Min Aung Second Place Graduate Computer Science
2019 Avery Brown First Place Graduate Chemical Engineering
2021 Avery Harrison Closser First Place Graduate Learning Sciences & Technologies
2017 Benjamin Cooper First Place Graduate Mechanical & Materials Engineering
2018 Berk Gulmezoglu Second Place Graduate Electrical & Computer Engineering
2019 Binod Giri Second Place Graduate Mechanical & Materials Engineering
2017 Boya Zhou First Place Graduate Data Science
2019 Brian Zylich Second Place Graduate Computer Science
2017 Caidan Liu Honorable Mention Graduate Data Science
2017 Caitlin Kuhlman Second Place Graduate Computer Science
2016 Carl Soderhjelm, PhD Graduate Materials Science & Engineering
2021 Caroline Muirhead Second Place Graduate Biology & Biotechnology
2019 Chen Liang First Place Graduate Data Science
2017 Cheng Deng Honorable Mention Graduate Data Science
2019 Chenjie Jiang First Place Graduate Data Science
2018 Chris Chagnon Second Place Graduate Information Technology
2021 Christian Faria First Place Graduate Materials Science & Engineering
2016 Christina Aiello First Place Graduate Computer Science
2017 Christopher Chagnon First Place Graduate
2017 Christopher Chute First Place Graduate Biology & Biotechnology
2016 Dalia Shendi, PhD Graduate Biomedical Engineering
2017 Daniel Lawer Third Place Graduate Biomedical Engineering
2019 Dekun Geng Second Place Graduate Data Science
2019 Devdip Sen Second Place Graduate Electrical & Computer Engineering
2017 Diego Vargas Blanco Honorable Mention Graduate Biology & Biotechnology
2019 Diego Vargas Blanco First Place Graduate Biology & Biotechnology
2017 Douglas Reilly First Place Graduate Biology & Biotechnology
2021 Edward Jarvis First Place Graduate Physics
2021 Elizabeth Belden Second Place Graduate Chemical Engineering
2016 Ermal Toto, PhD Graduate Computer Science
2017 Feiyi Wang First Place Graduate Data Science
2021 GQP Team: Aishwarya Ramakrishnan, Lyzanne Dsouza, Akshay Sadanandan, Somesh R Patel First Place Graduate Data Science
2019 Habibeh Ashouri Choshali Second Place Graduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2017 Haiyan Liang Honorable Mention Graduate Data Science
2018 Huimin Ren First Place Graduate Data Science
2019 Jacob Crislip Second Place Graduate Chemical Engineering
2021 Jakub Tomasz Kaminski First Place Graduate Robotics Engineering
2019 Jessica Rosewitz Second Place Graduate Civil, Environmental, & Architectural Engineering
2017 Jiaqi Liu Honorable Mention Graduate Data Science
2021 Jidapa Thadajarassiri Second Place Graduate Data Science

Pages