2023 |
Jack Adiletta |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Electrical & Computer Engineering, Data Science |
|
2014 |
Keith Gagnon |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2001 |
Yakov Kronrod |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Computer Science, Mathematical Sciences |
|
2014 |
Timothy DeFreitas |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Honorable Mention |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Bioinformatics & Computational Biology |
|
1994 |
Erik Alldredge |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Physics |
|
2013 |
Kristin E. Poti |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Honorable Mention |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biology & Biotechnology |
|
2012 |
Jennifer Mann |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2011 |
Sarah Mattessich |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2010 |
Andrew Black |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Chemical Engineering |
|
2010 |
Andrew Capulli |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2007 |
Lynn A. Worobey |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2008 |
Daniel J. Smaltz |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Chemistry & Biochemistry |
|
2007 |
Charles A. Gammal III |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Honorable Mention |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Electrical & Computer Engineering, Mechanical & Materials Engineering |
|
2008 |
Douglas K. Tischer |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Chemistry & Biochemistry |
|
2006 |
Sanjayan Manivannan |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Mathematical Sciences, Mechanical & Materials Engineering |
|
2008 |
Shawn P. Carey |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Honorable Mention |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2005 |
Molly L. Conforte |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Biomedical Engineering |
|
2019 |
Matthew Adiletta |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Computer Science, Electrical & Computer Engineering |
|
2004 |
Matthew J. Black |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Chemical Engineering |
|
2004 |
Helen A. Hanson |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Physics |
|
2017 |
Brandon Clark |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Chemical Engineering, Electrical & Computer Engineering |
|
2004 |
David J. LeRay |
The Barry Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Winner |
The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation |
Undergraduate |
Mathematical Sciences, Mechanical & Materials Engineering |
|
2010 |
Linnea M. Palmer Paton |
Udall Scholarship |
Honorable Mention |
Udall Foundation |
Undergraduate |
Civil, Environmental, & Architectural Engineering |
|
2020 |
Sarah Butts |
Provost's MQP Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Humanities & Arts |
Adaptation of Ecuadorian National Music for Chamber Music Ensemble
|
2020 |
Allison Ross |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Biology & Biotechnology |
|
2020 |
Jared DeMaio |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Aerospace Engineering |
|
2020 |
Sarah Wodin-Schwartz |
Board of Trustees' Award for Outstanding Teaching |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Faculty |
Mechanical & Materials Engineering |
2020 Excellence in Teaching, Research, Advising, and Community Service Recognized at Honors Convocation
|
2020 |
Cosette Domkofski |
Class of 1879 Prize for Outstanding Projects in the Humanities |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
|
“Those Who Endure,” advisor: Joseph Aguilar
|
2021 |
John Trainor |
Graduate Research Innovation Exchange Awards |
Second Place |
Worcester Polytechnic Institute |
Graduate |
Aerospace Engineering |
|
2021 |
Matthew Bisson |
Crimson and Gray Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
|
|
2021 |
GQP Team: Aishwarya Ramakrishnan, Lyzanne Dsouza, Akshay Sadanandan, Somesh R Patel |
Graduate Research Innovation Exchange Awards |
First Place |
Worcester Polytechnic Institute |
Graduate |
Data Science |
|
2021 |
Christian Adler, Raymond Dolan, Elizabeth Kirschner, Henry Stadolnik |
Provost's MQP Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Interactive Media & Game Development |
Magnet Suit Game/Factory Reset
|
2021 |
Zoe Januszewski |
Two Towers Prize |
Honorable Mention |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Industrial Engineering |
|
2021 |
Robbie Oleynick advisor: Laura Eckelman |
Class of 1879 Prize for Outstanding Projects in the Humanities |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
|
"Scoring A Silent Sky"
|
2021 |
Lauren A. Kaija |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Environmental Engineering |
|
2021 |
Kamryn P. Spinelli |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Mathematical Sciences |
|
2022 |
Meenakshi Kodali |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Aerospace Engineering |
|
2022 |
Catherine F. Whittington |
Romeo L. Moruzzi Young Faculty Award for Innovation in Undergraduate Education |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Faculty |
Biomedical Engineering |
Read the citation: 2022 Romeo L. Moruzzi Award
View Profile
|
2022 |
Tyreese James |
Crimson and Gray Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
|
|
2018 |
Matt Ryder |
Teaching Assistant of the Year |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Graduate |
Mechanical & Materials Engineering |
|
2022 |
Cooper Bennet |
Peer Learning Assistant of the Year |
Honorable Mention |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Computer Science |
Peer Learning Assistant, Robotics Engineering
|
2015 |
Sarun Paisarnsrisomsuk |
Peer Learning Assistant of the Year |
Honorable Mention |
Worcester Polytechnic Institute |
|
Computer Science, Mathematical Sciences |
Peer Learning Assistant, Computer Science
|
2023 |
Eli Swai |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Chemical Engineering |
|
2023 |
Catherine Salvaggio |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
The Business School |
|
2023 |
Caitlin Veltrup |
Charles O. Thompson Scholar Outstanding Member of the Class |
Honorable Mention |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
|
|
2022 |
William Cross, Adrian Curless, Alexander Simoneau |
Provost's MQP Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Computer Science |
“Ultrafork and Focused KSM: Tools for Memory Optimization in Duplicate Containers”
Advisor: Craig Shue
|
2023 |
Stefanie Beaudry, Vanessa Bussiere, Sarah Johnson, Athina Theofilou |
Provost's MQP Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Civil, Environmental, & Architectural Engineering |
"Net Zero and Resilient Housing for Heat Waves" Advisors: Soroush Farzin, Shichao Liu
|
2023 |
Dante Coccagnia, Domenic DiCenso, Mary Suckow |
Provost's MQP Awards |
|
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
The Business School |
"Evaluating Quality, Environmental Impact, and Economic Sustainability in Support of Benchmarking Efforts at Twelve Guns Brewing" Advisors: Edward Gonsalves, Aaron Sakulich
|
2024 |
Nora Smith. Advisor: Joseph Aguilar |
Class of 1879 Prize for Outstanding Projects in the Humanities |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Mechanical & Materials Engineering |
Creative Arts: "Burnout."
|
2024 |
Matthew Resmini |
Salisbury Prize |
Winner |
Worcester Polytechnic Institute |
Undergraduate |
Chemistry & Biochemistry |
|